Najmocniej utkwiło mi z tegorocznych rekolekcji zdanie: Do odważnych świat należy! Nie bójcie się! Pojęcie odwagi było ważną częścią tych spotkań, ponieważ w życiu codziennym, jak i duchowym jest nam ona potrzebna. Ksiądz prezentując i opowiadając nam o 4 prawach życia duchowego pomagał w zrozumieniu opowiadania ewangelicznego o Samarytance przy studni. Kobieta bała się swoich sąsiadów, ich opinii o sobie, wstydziła się siebie. Jezus zawsze pierwszy wyciąga rękę, zachęca nas do zaproszenia Go do naszych serc. Spowiedź święta przywraca nam kontakt z Bogiem, który pragnie naszego szczęścia, więc mamy z odwagą przystępować do tego sakramentu.

Kasia, kl. III gimn.

IMG_7365W pierwszym dniu spotkaliśmy się na hali gimnastycznej, gdzie wraz z Księdzem Bartłomiejem rozpoczęliśmy rekolekcje od modlitwy i śpiewania piosenek. Następnie rozmawialiśmy o osądzaniu, o przyjaźni, o poznawaniu ludzi. Ksiądz zaprezentował film o 4 prawach życia duchowego. Następnego dnia poszliśmy do kościoła. Rozmawialiśmy o „Kamizelce ratunkowej”, o grzechu, oglądaliśmy fragment filmu „Bóg nie umarł”. Była też okazja do spowiedzi. Trzeciego dnia przyjmowaliśmy Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Rekolekcje zakończyliśmy Mszą św.

Laura, kl. II gimn.

Na tych rekolekcjach dużo się nauczyłam. Z Księdzem Bartłomiejem poznawaliśmy 4 prawa życia duchowego. Uczyliśmy się odróżniać dobro od zła. Ksiądz powiedział nam kim jest szatan i jak uwolnić się od grzechu. Podczas drugiego dnia rekolekcji była szansa na wyspowiadanie się., by przyjąć Komunie św. z czystym sercem. Poznawaliśmy też dużo pięknych piosenek, które jednocześnie były modlitwą.

Aleksandra, kl. I gimn.

IMG_7288Podczas rekolekcji, Ksiądz Rekolekcjonista zapoznał nas z 4 prawami życia duchowego. Ten czas uświadomił mi, że bycie z Bogiem ulepszy moje życie i będę się lepiej czuła. Zrozumiałam też, że regularne uczęszczanie do spowiedzi jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy być „lżejsi”, czyli oczyszczeni z błędów, które popełniliśmy. Podczas rekolekcji byłam bardzo skupiona i wdzięczna Księdzu, że wytłumaczył wszystkie te sprawy, których nie rozumiałam. Ogarnęła mnie wielka miłość, a moje serce otworzyło się na Boga.

Amelia, kl. I gimn.

Rekolekcje trwały od środy do piątku – to było niesamowite przeżycie. Rozmawialiśmy o grzechu, jak szatan bardzo nas kusi do zła. Niektórzy uczniowie przystąpili do sakramentu pokuty. Ja też byłam w spowiedzi i poczułam się lekka i było to niesamowite. Dużo śpiewaliśmy. Rozmawialiśmy również o 4 prawach życia duchowego. Ksiądz Bartłomiej, nasz rekolekcjonista przeprowadzał różne doświadczenia. Ostatniego dnia była Msza św. i pożegnanie z Księdzem. To był niezapomniany czas.

Dorota, kl. I gimn.

W środę poznawaliśmy się z Księdzem Bartłomiejem, który ma 27 lat. Niewiele pamiętam, więc powiem tylko tyle, że Ksiądz był bardzo miły. Od razu wiedziałem, że mogę Mu zaufać. W czwartek poszliśmy do kościoła. Zobaczyłem, jak moi koledzy i koleżanka boją się swoich grzechów. Mówiliśmy też o grzechu pierworodnym, a potem można było się wyspowiadać.
W piątek Ksiądz się streszczał, bo musiał szybko kończyć, gdyż mieliśmy Mszę św. Potem podziękowaliśmy Księdzu. Po całych rekolekcjach czułem się jak nowonarodzony i cieszyłem się weekendem.

Karol, kl. I gimn.

 

 

Rekolekcje w tym roku prowadził ks. Bartłomiej Jarczok. Z tego czasu IMG_7549zapamiętałam, że istnieją 4 prawa życia duchowego. Te prawa zawierają między innymi to, że Bóg nas kocha mimo tego jak wyglądamy i kim jesteśmy. Nauczyłam się też tego, że Bóg nigdy nas nie zostawi, zawsze ma dla nas jakąś pomoc. Ksiądz pokazał to na przykładzie papierowej łódeczki, którą płyniemy przez życie. Przeżywamy różne zawody i wtedy łódka zaczyna tonąć. Ksiądz mówił o tym, że Jezus cały czas na nas czeka. My musimy tylko do Niego przyjść. Bóg się nie narzuca – tam , gdzie nie pozwolimy Mu wejść, to nie wejdzie. Myślę, że rekolekcje były bardzo owocne.

Uczennica, kl. I gimn.

Moja refleksja na temat rekolekcji jest następująca: ksiądz Bartłomiej pokazał nam nie tylko naszą relację z Bogiem, ale także nasze życie codzienne. Po rekolekcyjnej środzie zrozumiałam, że choć jesteśmy młodzieżą, powinniśmy zachowywać się jak dzieci, znaczy żebyśmy okazywali nasze uczucia. Jeśli oczekujemy czegoś od innych, sami musimy to dawać. Np. miłość za miłość. Wszystkich musimy traktować, jak sami chcemy być traktowani. Po czwartkowych naukach, gdy Ksiądz opowiadał o grzechach, zrozumiałam, że tak naprawdę jest w naszym życiu. Zaczęłam się wtedy zastanawiać
nad tym, jak mam się „otworzyć” na spowiedź, bo sama się jej boję. Po spowiedzi czułam się lekka, a to, co Ksiądz powiedział, że każdy grzech lekki łatwo można wyznać, a każdy ciężki grzech trudno wypowiedzieć, pomogło mi zrozumieć, że warto pomyśleć nad tym, by zwracać uwagę na to, co się robi w życiu. Podsumowując, odniosłam korzyść co do mojego życia codziennego i duchowego.

Uczennica, kl. I gimn.

IMG_7569Tegoroczne rekolekcje szkolne prowadził ksiądz Bartłomiej Jarczok. Poruszył bardzo ważne tematy. Miedzy innymi 4 prawa życia duchowego. Mówił o tym, że nie jesteśmy sami, że w najtrudniejszych nawet sytuacjach naszego życia, Bóg nas nie opuści, ponieważ nas kocha. Mówił również o spowiedzi, że nie mamy się jej bać, bo nie dzieje się nam w niej krzywda, a daje nam wolność i miejsce dla Boga. Ksiądz przeprowadził wiele różnych doświadczeń. Zaprosił przed ołtarz trzy osoby i poprosi, by sobie przypomniały największe zło, jakie popełnili w swoim życiu. Następnie mieli się odwrócić i powiedzieć przed wszystkim to, o czym pomyśleli. Na szczęście była to tylko próba polegająca na zrozumieniu, jak trudno przyznać się do grzechu, i nikt tak naprawdę nie musiał tego wypowiadać.  Ostatniego dnia naszych rekolekcji mogliśmy uczestniczyć we Mszy św. i przyjąć Ciało i Krew Chrystusa. Te rekolekcje dały mi dużo do myślenia, dzięki temu pogłębiłam swoją wiarę.

Kinga, kl. I gimn.

Środowe nauki rekolekcyjne odbywały się na hali gimnastycznej. Ksiądz zaczął mówić o 4 prawach życia duchowego. Nie pamiętam zbyt wiele, bo nastawiłam się na nudne kazanie i omawianie w kółko jednego tematu. Jednak w miarę słuchania byłam coraz bardziej zaciekawiona, coraz bardziej zagłębiałam się w treść. Czwartkowe nauki były jeszcze lepsze, szczególnie dla mnie. Przeżyłam wtedy próbę, którą przygotował Ksiądz dla trzech największych „hardkorowców”. Duchowny umiał zainteresować wypowiadaną treścią dodając różne obrazki pokazywane na slajdach i filmy, w szczególności spowiadał na takich tytułach jak: „Chata”, czy „Bóg nie umarł”.  Tegoroczne rekolekcje wiele mnie nauczyły, wiele wyjaśniły i zachęciły do pojednania się z Bogiem. Nie mogę się doczekać następnych.

Uczennica, kl. I gimn.

W tym roku rekolekcje trwały od 29. – 31.03. Prowadził je ksiądz Bartłomiej Jarczok. Były bardzo ciekawe oraz dały nam wszystkim dużo do myślenia. Pierwszego dnia odbyły się na hali gimnastycznej. Wtedy Ksiądz rozpoczął temat 4 praw życia duchowego. Drugiego dnia zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu o tych prawach, następnie Ksiądz pokazał nam, co to jest grzech. Potem włączył jeszcze jeden film, w czasie którego odbywała się spowiedź. Trzeciego dnia było podsumowanie tych rekolekcji, oraz oczekiwana przez nas Msza św. Rekolekcje bardzo mi się podobały i dużo zmieniły w moim życiu.

Mikołaj, kl I gimn.

the_post_navigation( array( 'next_text' => ' ' . '' . __( 'Next post:', 'twentyfifteen' ) . ' ' . '%title' . __( '>>', 'twentyfifteen' ) . '', 'prev_text' => ' ' . '' . __( 'Previous post:', 'twentyfifteen' ) . ' ' . '%title', ) );