W tym roku rekolekcje były bardzo udane. Razem z księdzem Karolem przygotowaliśmy się do Świąt Wielkiej Nocy. Ksiądz pokazał nam jak ważna jest spowiedź, dzięki której przybliżamy się do Pana Boga, który zawsze przy nas jest i nie chce żebyśmy się od niego oddalali. Ksiądz powiedział nam, że Jezus jest drogą, prawdą i życiem, kto za nim chodzi, ten będzie miał życie wieczne. Myślę, że każdy przeżył je i na zawsze będzie pamiętał te trzy dni, które nauczyły nas kochać Jezusa.

Paweł Pawlas klasa VI

Tegoroczne rekolekcje szkolne prowadził ks. Karol Faj. Pierwszego dnia rozmawiał z nami o szanowaniu domu Bożego oraz o spowiedzi. Na samym początku Ksiądz ostrzegł nas, że znajdujemy się w świętym miejscu, domu bożym i musimy zachowywać się właściwie i z poszanowaniem.  Następnie, rekolekcjonista przechodząc do tematu spowiedzi porównał grzech do klatki kanarka. Ptak urodził się w niej, wychował i jest ona dla niego tak dobrym miejscem, że nie chce jej opuścić. Tak samo jak my żyjąc długo w grzechu. Po pewnym czasie staje się nam na pozór dobrze. Ksiądz mówił, że spowiedź nie jest straszna i nie musimy się jej bać. Powinniśmy podchodzić do niej poważnie i szczerze. Wspomniał również o warunkach dobrej spowiedzi i omówił je z nami, dzięki czemu każdy z nas miał czas na solidny rachunek sumienia, po czym nastąpiła spowiedź.

Drugiego dnia Ksiądz Karol omówił z nami przypowieść o synu marnotrawnym. Wytłumaczył nam każdą scenę i starał się, abyśmy zrozumieli ją w stu procentach. Przedstawił również przykład z własnego doświadczenia, aby pokazać nam, że tak wielkie miłosierdzie jakie posiadał ojciec dwóch synów w paraboli naprawdę się zdarza. Później opierając się na rekwizytach m.in. stetoskopie, Ksiądz ukazał nam Jezusa w roli najlepszego lekarza. Na koniec rekolekcjonista wspomniał o rozmowie. W naszym wieku jest ona bardzo ważna, dlatego każdy przed wyjściem mógł podejść do kapłana i porozmawiać np. o swoich smutkach lub problemach. Te rekolekcje były dla mnie bardzo owocnym czasem, wiele mnie nauczyły i dały dużo do myślenia.

Kinga Szołtysek kl. II gimn.

Dzień I:  Pierwszego dnia rekolekcji poznaliśmy naszego księdza rekolekcjonistę. Ks. Karol Faj uprzedził nas już na samym początku abyśmy szanowali święte miejsce jakim jest dom boży i zachowywali się należycie. Chyba podziałało, bo nawet najwięksi chuligani z naszej klasy do końca byli jak grzeczne aniołki. Na początek, ksiądz przypomniał nam czym właściwie są rekolekcje, po co się odbywają i dlaczego akurat przed Wielkanocą a nie przed Bożym Narodzeniem. Następnie rozmawialiśmy o spowiedzi świętej, o tym jaki ma wpływ na życie człowieka i omówił razem z nami warunki dobrej spowiedzi. Opowiedział nam również historię o człowieku, którego śmierci był świadkiem, i który chodził do spowiedzi przez wszystkie pierwsze piątki miesiąca od czasów liceum i o bardzo wierzącym mężczyźnie, któremu wiara dała niezwykły spokój ducha podczas śmierci jego żony. Potem porównał życie człowieka w grzechu do kanarka w klatce. Aż przypomniała mi się pewna bajka Ignacego Krasickiego. Na koniec otrzymaliśmy chwilę czasu na rachunek sumienia i okazję do spowiedzi.

Dzień II:  Drugiego dnia przyglądaliśmy się sakramentowi pokuty i pojednania z niego innej perspektywy. Omawialiśmy również przypowieść o synu marnotrawnym i kilka innych. Muszę powiedzieć, że ksiądz naprawdę potrafił do nas przemówić i nas zainteresować. Widać było, że ma doświadczenie z młodzieżą i że czuje się pewnie mówiąc do odbiorców w naszym wieku. Potrafił dać nam świadectwo wiary dzięki swoim doświadczeniom i dobrze przygotować nas do świąt Wielkanocy a raczej Zmartwychwstania Chrystusa. Dzięki niemu w końcu odważyłam się na dokładny rachunek sumienia i na naprawdę szczerą spowiedź. Cieszę się, że z czystym sercem będę mogła świętować najważniejsze wydarzenie w dziejach świata.

Uczennica klasy II gimnazjum. (Wiktoria Kandziora)

Od 14 do 16 marca przeżywaliśmy rekolekcje szkolne. Ksiądz rekolekcjonista przypomniał nam co to jest Wielki Post. Opowiadał w ciekawy sposób o Panu Jezusie, kochającym przyjacielu i przewodniku , który zawsze trwa przy nas i czuwa nad nami jak kochający ojciec przy dziecku. Poznaliśmy nową piosenkę “Idzie nasza karawana”. Ksiądz Karol przypomniał nam też, jak ważni w naszym życiu są rodzice, bez których by nas nie było. To Oni prowadzą nas właściwą drogą do Pana. Ksiądz porównał Pana Jezusa do stetoskopu, który zawsze wsłuchuje się w nasze wnętrze. Zna nasze wady i grzechy. Gdy zaufamy Panu i powierzymy Mu swoje życie, to tak jak lekarz leczy ciało to Jezus uleczy naszą duszę.

                                                                                                         Julia Pawłowska klasa V b

the_post_navigation( array( 'next_text' => ' ' . '' . __( 'Next post:', 'twentyfifteen' ) . ' ' . '%title' . __( '>>', 'twentyfifteen' ) . '', 'prev_text' => ' ' . '' . __( 'Previous post:', 'twentyfifteen' ) . ' ' . '%title', ) );