MARZEC 2023 3(126)

W numerze:

Naszą misją jest przybliżanie Boga ludziom…

Jesteśmy w trakcie Seminarium Odnowy Wiary w naszej parafii. Zakończymy we wtorek wielkanocny modlitwą z prośbą o wylanie darów Ducha Świętego nad wszystkimi uczestnikami. Bardzo się cieszę, że nie tylko sporo osób się zapisało – co biorąc pod uwagę jedenaście kolejnych wtorków trzeba bardzo docenić – ale też wiele osób uczestniczy w konferencjach i adoracjach, które są otwarte dla wszystkich. Myślę, że na niektórych konferencjach było już nawet trzy razy więcej osób niż zapisanych.

Ale też są głosy: po co to? Czy nie mamy swoich nabożeństw, w których uczestniczą ludzie? Po co coś wymyślać?
Odpowiadam: trzeba stale coś wymyślać! Z nabożeństwami i różnymi formami pobożności jest tak, że pojawiają się one w konkretnym czasie, a potem nieraz przemijają. Dlaczego przemijają? Bo nie odpowiadają już oczekiwaniom ludzi wierzących. A to, że niektóre nabożeństwa się kończą, nie oznacza wcale, że wraz z nimi kończy się wiara. Po prostu wierzący zaczynają się odnajdywać w innych formach, jest im przez nie bliżej do Boga. I dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań.

W naszej parafii też widzę zmiany w uczestnictwie w różnych nabożeństwach. Dobrze się mają (frekwencyjnie) nabożeństwa różańcowe i droga krzyżowa. O wiele gorzej z niedzielnymi nieszporami, średnio dwanaście osób, w przypływach dwadzieścia. O dziwo bardzo piękne i radosne nabożeństwa majowe też nie cieszą się dużą popularnością. Pamiętam taki piątek w maju ubiegłego roku, że podczas nabożeństwa majowego naliczyłem trzynaście osób.
Moje ulubione Gorzkie Żale też z roku na rok tracą na popularności. Szkoda, bo są połączone z kazaniem pasyjnym. Przy okazji tylko dodam, że wcale nie jest łatwo znaleźć księdza, który będzie wygłaszał przez kolejne niedziele kazania o Męce Pańskiej.

Czy mamy tragizować? Absolutnie nie!
Naszą misją jest przybliżanie Boga ludziom, a ludzi do Boga. Mniej ważne, jak to się będzie działo. Ważne jest tylko to, że mamy zrobić wszystko,

ks. proboszcz Leszek Makówka

Menu