Maj 2021 5(108)

W numerze:

O naszym cmentarzu

Od zawsze lubię cmentarze. Kiedy jestem w nowym mieście, za każdym razem w końcu trafię na cmentarz. Uwielbiam się włóczyć, zwłaszcza po starych cmentarzach, czytać napisy na pomnikach, oglądać ich formy. Tym bardziej cieszy mnie nasz kłodnicki cmentarz. Cieszy także dlatego, że jest bardzo zadbany. Moją pierwszą decyzją w parafii była odnowa krzyża wraz z figurą
Pana Jezusa na cmentarzu. Teraz mamy piękne sezonowe dekoracje, kwiaty w donicach, niezwykle zadbane miejsce poboru wody wraz z kolorowymi konewkami, a w czasie Bożego Narodzenia świeciła choinka z bombkami, które każdy mógł zawiesić dla swoich zmarłych. No i mamy także profesjonalne, bardzo estetyczne biuro, w którym możemy załatwiać cmentarne sprawy, kupić znicze, kwiaty i ozdoby, a nawet zorganizować pochówek. Niebawem pojawi się także zniczodajnia, czyli miejsce gdzie będziemy mogli oddać zużyte znicze, aby mógł je wykorzystać ktoś inny.

Oczywiście w ramach porządkowania cmentarza mamy różne problemy. Jednym z nich jest śmietnik od dwóch miesięcy z wymogiem segregacji śmieci. Niby jest to problem, ale przecież już wszyscy segregujemy śmieci w naszych domach, więc nie powinno być kłopotów. Trzeba tylko uważnie prze- czytać albo rozpoznać po kolorach, co gdzie należy wyrzucić. Niestety, mamy też przypadki traktowania naszego cmentarnego śmietnika jako miejsca podrzucania różnych odpadów: pobudowlanych, tapicerek samochodów, nieprzyjętych paczek od kurierów, a także próby kradzieży wody. Dlatego są już ustawione dwie kamery ogarniające swoim zasięgiem cały cmentarz, a zwłaszcza śmietnik i miejsce poboru wody.

Kolejnym etapem porządkowania spraw związanych z cmentarzem jest jego inwentaryzacja cyfrowa. Wszystkie groby będą miały nową numerację. Na stronie internetowej parafii pojawi się zakładka dotycząca cmentarza. Zobaczymy na niej między innymi zdjęcie cmentarza z drona, najbliższe rocznice śmierci pochowanych na cmentarzu. W wyszukiwarce każdy będzie mógł znaleźć swój grób, zobaczyć jego zdjęcie, a także sprawdzić, kiedy upływa czas rezerwacji miejsca pochówku. Przypomnę, że po 20 latach po pogrzebie – jeśli ma się zamiar zatrzymania miejsca pochówku – należy przedłużyć rezerwację. W przeciwnym razie zgodnie z polskim prawem grób można przekopać. Dlatego numery grobów będą się wyświetlać w czterech ko- lorach: zielony – wszystko ok, pomarańczowy – zgłoś się do kancelarii parafialnej, czerwony – pilnie zgłoś się do kancelarii parafialnej, czarny – grób do likwidacji. Wszystko będzie przejrzyste i jednoznaczne, a to zawsze usprawnia życie.

ks. proboszcz Leszek Makówka

Menu